Suedia shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme, të parat që nga viti 1958

Prishtinë | 21 Qer 2021 | 12:43 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri suedez ka humbur betejën ligjore sa i përket votimit të mocionit të  mosbesimit, duke theksuar se tanimë në këtë shtet ka “rënë qeveria”.

Kriza në qeverinë suedeze është theksuar dukshëm, pasi që e majta ndali përkrahjen për Stefan Lofven sa i përket ligjit për përcaktimin e qirave për banim, shkruan AFP.

Votimi i mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë ndodhi sot, ku Lofven humbi dhe tani suedezët do të duhet të dalin në zgjedhje të jashtëzakonshme, të parat e këtij lloji që nga viti 1958.

Lofven kishte fituar mandatin e dytë në vitin 2018, pas disa muajve negociata pas zgjedhjeve në të cilat demokratët suedez – ndryshe të njohur si kundërshtarë të emigrantëve – fituan me rezultat të mirë duke ndryshuar hartën politike të Suedisë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme