Sulmet në objektet saudite të naftës, SHBA-të publikojnë imazhe për përfshirjen e Iranit

Prishtinë | 16 Sht 2019 | 19:18 | Nga Ekonomia Online

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë publikuar lëshuar imazhe satelitore dhe kanë cotuar shërbimet inteligjente në mbështjetje të pretendimeve të tyre se Irani ishte pas sulmeve në objektet kryesore të naftës saudite.

Irani mohon përfshirjen në sulmet ajrore të së shtunës, për të cilat morrën përgjegjësi rebelët Houthi të lidhur me Iranin në Jemen.

Por, zyrtarë amerikanë të cilët nuk janë emëruar dhe kanë folur për mediat amerikane dhe ndërkombëtare thonë se drejtimi dhe shtrirja e sulmeve hedh dyshime në përfshirjen e Houthi.

Incidenti ka ulur furnizimet globale të naftës me 5% dhe çmimet janë rritur.

Të ngjashme