Sulmi ndaj Qeverisë siriane mund të fillojë shumë shpejt

Prishtinë | 11 Pri 2018 | 09:25 | Nga

Rusia i ka kërkuar ShBA-së të shmangin marrjen e veprimeve ushtarake në përgjigje të një sulmi të dyshuar kimik në Siri.

“Do të ju kërkoj edhe një herë që të përmbaheni nga planet që po zhvilloni aktualisht”, tha të martën i dërguari i Moskës i Moskës Vasily Nebenzia, shkruan BBC

Ai paralajmëroi Uashingtonin se do të “mbajë përgjegjësi” për çdo “aventurë të paligjshme ushtarake” që kryen.

Por udhëheqësit perëndimorë thonë se kanë rënë dakord të punojnë së bashku për të synuar ata që janë përgjegjës për sulmin në Douma.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se çdo sulm do të synonte objektet kimike të qeverisë siriane.

Paralajmërimi nga Moska erdhi gjatë një takimi të ndarë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në të cilin një propozim për të hapur një hetim të ri mbi sulmin e dyshuar nuk arriti të kalojë.

Rusia vuri veton ndaj rezolutës së hartuar nga SHBA dhe Kina abstenoi. Një kundërmasë e propozuar nga Moska gjithashtu nuk arriti të grumbullojë mbështetje të mjaftueshme.

Propozimi i SHBA bëri thirrje për një hetim të pavarur mbi pretendimet se presidenti sirian, Bashar al-Assad, kreu sulmin e dyshuar kimik në qytetin e mbajtur nga rebelët e Doumës, në rajonin e Ghouta Lindore. Siria – e cila merr mbështetje ushtarake nga Rusia – mohon të jetë pas çdo sulmi kimik.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme