Sulmuesi i mbijetuar i Parisit paraqitet në gjyq në Belgjikë

Prishtinë | 05 Shk 2018 | 08:56 | Nga

I dyshuari i vetëm i mbijetuar nga sulmet terroriste të Parisit 2015 do të shkojë në gjyq në mes të sigurisë së lartë në Belgjikë.

Salah Abdeslam u kap në Bruksel katër muaj pas sulmeve.

Akuzat që ai përballet nuk janë të lidhura me ngjarjet në Paris, por me një luftë me armë me policinë ndërsa është në arrati në Belgjikë.

Sulmet e personave të armatosur dhe bombarduesit vetëvrasës në një sallë koncerti në Paris, stadiumin, restorantet dhe baret lanë 130 të vdekur dhe qindra të tjerë të plagosur.

Ndër sulmuesit ishte vëllai i Abdeslam, Brahim, i cili vdiq në një shpërthim vetëvrasës jashtë një kafeneje.

Prokurorët francezë besojnë se Salah Abdeslam, 28, gjithashtu luajti një rol kyç në sulmet, por ai nuk ka pranuar të bashkëpunojë me hetuesit, shkruan BBC.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme