Të paktën 38 të vdekur nga stuhia e borës në ShBA

Prishtinë | 19 Shk 2021 | 08:22 | Nga Ekonomia Online

Të paktën 38 persona janë raportuar të vdekur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për shkak gjendjes së rëndë të shkaktuar nga moti i ftohtë.

Është thënë se viktimat janë regjistruar nga Oregoni në veriperëndim deri në Teksas në jug. Një pjesë e vdekjeve është shkaktuar nga aksidentet trafiku në rrugët e ngrira dhe helmime nga monoksidi i karbonit nga familjet që janë përpjekur të ngrohen në automjetet e tyre, pas ndërprerjes së energjisë elektrike.

Mediat e huaja raportojnë se bora e madhe ka bllokuar shtetet qendrore dhe jugore, derisa pritet reshjet të vazhdojnë edhe në ditët në vijim.

Shërbimi Kombëtar Meteorologjik i SHBA-së ka thënë se në New York trashësia e borës mund të shkojë deri në 20 centimetra.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme