Tedros është rizgjedhur në krye të Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Prishtinë | 24 Maj 2022 | 17:54 | Nga Ekonomia Online

Anëtarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) kanë rizgjedhur Tedros Adhanom Ghebreyesus si Drejtor të Përgjithshëm për pesë vjet të tjera, tha të martën presidenti i Asamblesë Botërore të Shëndetësisë.

Votimi me votim të fshehtë, i shpallur nga Ahmed Robleh Abdilleh nga Xhibuti në një takim të madh vjetor, u pa si një formalitet pasi Tedros ishte i vetmi kandidat që konkurronte, përcjell Telegrafi.

Ministrat dhe delegatët qëndruan në radhë për të shtrënguar duart dhe përqafuar Tedros, një ish-ministër i shëndetësisë nga Etiopia, i cili ka drejtuar agjencinë e OKB-së gjatë një periudhe të trazuar të dominuar nga pandemia COVID-19.

Presidentit iu desh disa herë për të ndërprerë duartrokitjet.

Të ngjashme