Tërmet me magnitudë 6.1 ballësh në Peru

Prishtinë | 31 Kor 2021 | 18:10 | Nga Ekonomia Online

Të paktën 40 persona u plagosën kur një tërmet me magnitudë 6.1 ballë të Rihterit goditi Perunë Veriore.

Tre persona, përfshirë një grua shtatzënë, u plagosën rëndë pasi muret u shembën në Sullana, njoftoi spitali i qytetit.

Një katedrale e shekullit të 16-të ishte ndër ndërtesat e dëmtuara.

Vetëm një ditë pas inaugurimit të tij, Presidenti Pedro Castillo bëri një vizitë në spital për të folur me disa nga të plagosurit.

187 shtëpi u dëmtuan dhe gjashtë mbetën të pabanueshme, ndërsa disa nga të plagosurit pësuan kocka të thyera.

Bregu i Paqësorit të Perusë shpesh pëson tërmete të rënda.

I shtrirë në Unazën e Zjarrit të Paqësorit, rajoni bregdetar është një zonë e shënuar nga trazira sizmike, me rreth 128 vullkane ende aktivë.

Të ngjashme