Tmerri i amerikanëve më 11 shtator 2001, përmes fotografive

Prishtinë | 11 Sht 2021 | 14:28 | Nga Ekonomia Online

Njëzet vjet më vonë, imazhet nga sulmet e 11 shtatorit vazhdojnë të renditen ndër më të fuqishmet të kapura ndonjëherë.

Ishte qëllimi i Osama Bin Laden për të krijuar një spektakël për të tronditur botën kur ai dërgoi 19 nga shokët e tij në SHBA për të rrëmbyer katër aeroplanë.

Deri në fund të ditës, bota e dinte se imazhi i tymit që ngrihej mbi Amerikë lajmëronte fillimin e një epoke të re.

Në më pak se një muaj, tanket amerikane u futën në Afganistan dhe filloi Lufta kundër Terrorit.

Përveç tmerrit, ajo që ata gjithashtu kapën për pasardhësit janë disa nga imazhet më prekëse të trimërisë dhe dhembshurisë njerëzore në ekzistencë.

Nëse kullat e rrënuara janë imazhet më të paharrueshme të 11 Shtatorit, të dytat janë ato fotografi të zjarrfikësve, oficerëve të policisë dhe vullnetarëve që vrapojnë në kaos për të shpëtuar jetë, e që qindra prej tyre nuk u kthyen më.

2,977 njerëz vdiqën më 11 shtator në Nju Jork, shkruan Metro, transmeton Klankosova.tv.

Mijëra të tjerë u plagosën dhe jetuan me probleme të vazhdueshme shëndetësore.

Për të gjithë ata që e përjetuan atë, sulmet e 11 shtatorit vazhdojnë të jenë një kujtim traumatik dhe këto janë imazhet që ne nuk do t’i harrojmë kurrë.

Të ngjashme