Tornado e fuqishme shkatërroi një ishull në Itali, 2 viktima dhe disa të plagosur

Prishtinë | 11 Sht 2021 | 14:10 | Nga Ekonomia Online

Të paktën dy persona kanë humbur jetën në Itali si pasojë e një tornadoje që ka përfshirë vendin.

Mediat e huaja bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur në ishullin e vogël italian, Pantelleria në Mesdhe, ku si pasojë e tornados janë plagosur dhe disa të tjerë dhe janë shkatërruar disa ndërtesa.

Tornado goditi ishullin në jug të Sicilisë gjatë orëve të para të mbrëmjes së kaluar.

“Për shkak të stuhisë së madhe, shtyllat u përkulën, çatitë u dëmtuan dhe pemët u rrëzuan”, kanë thënë autoritetet.

Viktimat ishin në makina, të cilat fluturuan në ajër dhe u përmbysën, dhe të paktën një makinë ra në çati, ndërsa tjetrës i ishte thyer pjesa e përparme.

Ndërkohë kryebashkiaku i Pantelleria, Vincenzo Vittorio Campo ka bërë me dije për mediat se dy prej të plagosurve ndodhen në gjendje të rëndë.

Të ngjashme