Tornado lë 20 persona të lënduar në Alabama

Prishtinë | 21 Qer 2021 | 09:15 | Nga Ekonomia Online

Të paktën 20 persona kanë mbetur të lënduar pasi një tornado goditi Alabamanë jugore të shtunën në mëngjes, thanë zyrtarët.

Tornado goditi ndërsa Stuhia Tropikale Claudette po kalonte mbi zonën, tha Shërbimi Kombëtar i Motit në një studim të dëmeve të stuhisë, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Pjesa më e madhe e dëmit u raportua në Qarkun Escambia, AL, por vazhdoi në Qarkun Conecuh.

Fillimisht, kishte raporte për tre lëndime në Qarkun Escambia, por pas mbledhjes së të dhënave, NWS ngriti numrin e përgjithshëm të lëndimeve që i atribuohen tornados në 20.

Dy nga të lënduarit kishin marrë dëmtime serioze ndërsa të tjerët ishin kryesisht me lëndime më të lehta, tha NWS, duke cituar Menaxhimin e Emergjencave të Qarkut Escambia.

Tornadoja shkaktoi dëme në pemë, shtëpi dhe biznese në zonë.

Të ngjashme