Tre alpinistë vdesin nga rënia e ortekut në Ekuador

Prishtinë | 27 Tet 2021 | 10:03 | Nga Ekonomia Online

Punonjësit e shpëtimit punuan për dy ditë në majën më të lartë në Ekuador, vullkanin Chimborazo, për të ndihmuar një grup prej 12 alpinistësh pasi një ortek u raportua se ka rënë mëngjesin e të dielës.

Policia Kombëtare e Ekuadorit, departamenti i zjarrit në Riobamba dhe shumë autoritete të tjera morën pjesë në shpëtimin e alpinistëve, shkruan AP.

Autoritetet e mbrojtjes civile të Ekuadorit raportuan se tre persona vdiqën dhe një tjetër u lëndua.

Trupat e pajetë më pas u transportuan në qytetin Riobamba.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme