Tre shtetas të Kosovës dhe një i Maqedonisë arrestohen për terrorizëm në Zvicër

Prishtinë | 02 Tet 2020 | 10:36 | Nga Ekonomia Online

Tre shtetas të Kosovës dhe një i Maqedonisë janë arrestuar të premten në Zvicër nën dyshimin për terrorizëm, ka njoftuar Prokuroria Federale të premten, raportojnë mediat zvicerane.

Sipas njoftimit, të arrestuar janë tre burra dhe një grua nga Ballkani, e që lidhen me vepra kriminale në dy muajt e fundit. Ata akuzohen për “përkrahje apo pjesëmarrje në organizata kriminale”, teksa përmenden edhe grupet terroriste Al-Qaeda dhe Shteti Islamik.

Të katër të arrestuarit janë mes moshës 26 dhe 34-vjeçare. Një nga të arrestuarit ka dy shtetësi, zvicerane dhe kosovare.

Ata janë arrestuar në kantonin e Fribourgut.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme