Tre simptoma të omicronit që nuk shfaqen tek ftohja e zakonshme

Prishtinë | 17 Jan 2022 | 13:24 | Nga Ekonomia Online

Edhe pse varianti omicron i koronavirusit jep shumë simptoma të ngjashme me të ftohtin e zakonshëm, është e mundur të bëhet ndryshimi dhe në përputhje me rrethanat të vendoset nëse do të shkosh në klinikën e covidit.

Përveç faktit se është konstatuar se pjesa më e madhe e pacientëve me COVID-pozitiv përballen me gërvishtje në fyt, ekspertët kanë përcaktuar në praktikë tre simptoma që jep omicroni, të cilat nuk shfaqen me ftohjen.

“Karakteristika e vetme e kurorës është humbja e ndjenjës së nuhatjes dhe shijes, të cilën nuk do ta gjeni me virusin e ftohjes”, tha Dr. Hai Shao, një mjek i sëmundjeve infektive në Qendrën Mjekësore Sharpe Chula Vista në San Diego për CBS 8, duke shtuar se ishte tjetër gjë që ftohja e zakonshme nuk shkakton e janë ethet e forta dhe dhimbje koke të forta, të cilat janë simptomat mbizotëruese të omicron.

Omicron është më i butë se delta, por pamja klinike nuk është e papërfillshme: “Nuk mund të themi se virusi është i dobët” “Nëse keni këto simptoma, keni shumë më shumë gjasa të merrni kovidin sesa virusi i ftohjes së zakonshme,” tha Shao, duke vënë në dukje se simptoma të ngjashme të omicron dhe të ftohtit përfshijnë ethe, dhimbje të fytit dhe kollë, gulçim dhe vështirësi në frymëmarrje si sëmundje.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme