Tre të vdekur nga 200 mijë protestues në Kolumbi

Prishtinë | 22 Nën 2019 | 19:37 | Nga Ekonomia Online

Tre njerëz janë vrarë në Kolumbi të enjten nga protestat masive mbarëkombëtare kundër qeverisë së krahut të djathtë të Presidentit Iván Duque, thonë zyrtarët.

Më shumë se 200,000 njerëz dolën në rrugë për të shfaqur pakënaqësi për masat shtrënguese që i quajnë ata.

Protestat ishin kryesisht paqësore, por përleshjet midis demonstruesve dhe policisë shpërthyen në qytete përfshirë kryeqytetin, Bogotá dhe Cali.

Ka pasur një rritje të protestave antiqeveritare në Amerikën Latine.

Protestuesit kolumbianë janë të shqetësuar për ndryshimet e mundshme në pagën minimale, pensionet dhe reformat tatimore dhe privatizimin e kompanive shtetërore. Qeveria këmbëngul se nuk ka pensione të planifikuar ose reforma të punës dhe se çdo ndryshim do të ndodhte në konsultim me grupet e punës./KK

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme