Trump konfirmon: Kim Jong ka ekzekutuar xhaxhain e tij

Prishtinë | 11 Sht 2020 | 07:56 | Nga Ekonomia Online

Një nga historitë më të tmerrshme rreth Kim Jong, është konfirmuar së fundmi nga Presidenti amerikan Donald Trump.

Në disa fragmente nga një libër që është shkruar nga gazetari i njohur Woodward, janë të paraqitura edhe letrat që dy liderët kanë shkëmbyer me njëri tjetrin. Në këto letra përshkruhet marrëdhënia e mirë që ata kanë, në bazë të atyre që thuhet nga vetë liderët.

Në një intervistë të regjistruar nga Woodward, Trump tregoi se si Kim i ka treguar atij se si vrau xhaxhain e tij duke e ekzekutuar.

Gjenerali Jang Song-thaek u ekzekutua nga skuadra e pushkatimit me urdhër të nipit të tij. Kim pastaj shfaqi kokën e Gjeneralit Jang që të tjerët ta shihnin, transmeton Gazeta Metro.

Sipas raporteve të mëparshme, trupi i Gjeneralit Jang u zhvesh dhe u hodh te qentë e uritur.

Ndihmësit e Gjeneralit Jang u ekzekutuan më pas duke përdorur armë me shurdhues. Anëtarët e tjerë të familjes së gjeneralit Jang gjithashtu besohet se janë vrarë nga regjimi.

Në atë kohë, Gjenerali Jang kishte qenë një nga figurat më të fuqishme në Korenë e Veriut, duke vepruar si udhëheqës de facto kur babai i Kim Jong-il nuk ishte mirë.

Pavarësisht se dinte për vdekjen brutale të gjeneralit Jang, Trump kishte lëvdata të ndritshme për diktatorin e Koresë së Veriut.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme