Trump kritikon Merkelin për çështjen e refugjatëve

Prishtinë | 18 Qer 2018 | 17:49 | Nga

Presidenti i ShBA-së, Donald Trump i ka kthyer aleatët e tij europianë mbi krizën e refugjatëve, duke pretenduar se populli i Gjermanisë po “kthehet kundër” udhëheqjes së Angela Merkel.

Ai pohoi se refugjatët dhe emigrantët “kanë ndryshuar  fort dhe me dhunë” kulturën europiane dhe thanë se kontinenti kishte bërë një “gabim të madh” në dhënien e shenjtërores atyre që iknin nga konfliktet në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, njofton Klan Kosova.

Ndërsa nuk ka përmendur specifikisht emrin e kancelares gjermane Angela Merkel, por duke fajësuar lidershipin e Gjermanisë, Trump ka thënë se populli po kthehet kundër udhëheqësve të tyre derisa migrimi po lëkund koalicionin e tanishëm të Berlinit.

“Krimi në Gjermani është në nivelin më të lartë. Gabim i madh u bë në të gjithë Europën duke lejuar miliona njerëz të futen me forcë duke ndryshuar dhunshëm kulturën e tyre! “

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme