Trump-Merkel ulin tonet pas takimit në samitin e NATO-s

Prishtinë | 11 Kor 2018 | 16:30 | Nga

Presidenti i ShBA Donald Trump mbajti bisedime me kancelaren gjermane Angela Merkel në margjinat e një samiti të NATO-s në Bruksel të mërkurën, orë pas kritikave të ashpra të politikës gjermane mbi shpenzimet e mbrojtjes dhe importet e gazit nga Rusia.

Toni i deklaratave të tyre, kur iu drejtuan së bashku gazetarëve, ishte disi më i qetë, pasi Trump tha se mbështetja e Gjermanisë mbi energjinë ruse e lë atë “nën kontrollin” e Moskës dhe Merkel më vonë iu referua rinisë së saj në Gjermaninë Lindore të drejtuar nga Bashkimi Sovjetik, për të insistuar se tani Berlini është plotësisht sovran.

“Ne kemi një marrëdhënie shumë të mirë me kancelaren. Ne kemi një marrëdhënie të jashtëzakonshme me Gjermaninë”, tha Trump, duke treguar se kishte ngritur shqetësimet e tij rreth një tubacioni të ri të gazit të planifikuar nga Rusia në Gjermani.

Merkel tha se kishte diskutuar migrimin dhe tregtinë me Trump dhe po shihnin përpara për shkëmbime të mëtejshme, pasi Shtetet e Bashkuara mbetën një partner i Gjermanisë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme