Trump: Pushtimi i Ukrainës nuk do të ndodhte kurrë po të isha president

Prishtinë | 02 Gus 2022 | 08:46 | Nga Ekonomia Online

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, thotë se Ukraina duhet të kishte bërë një marrëveshje me presidentin rus, Vladimir Putin, për të shmangur humbjet masive të jetëve dhe shkatërrimin që ka ndodhur që kur trupat ruse nisën pushtimin në fund të shkurtit.

Trump përsëriti atë që ka thënë më parë, veçanërisht në mitingjet e fundit, se pushtimi nuk do të kishte ndodhur kurrë nëse ai do të kishte qenë president, shkruan Newsmax, transmeton Klankosova.tv.

“E dini, dikush tha: “Epo, çfarë do të bënit?” Unë thashë se nuk do të duhej të bënim asgjë. [Putini] nuk do ta kishte bërë atë me mua. Ai nuk do ta kishte bërë atë. Së paku, [Ukraina] duhet të kishte bërë një marrëveshje”.

“Ukraina mund të kishte hequr dorë nga Krimea. Ata mund të kishin bërë diçka me NATO-n, ‘OK, ne nuk do të anëtarësohemi në NATO’ dhe ju do të kishit një vend, sepse besoj se Putini donte të bënte një marrëveshje”, tha Trump.

Trump tha se beson se Putini nuk dëshiron më të bëjë një marrëveshje.

“Unë mendoj se është shumë më e vështirë të bësh një marrëveshje. Ai po hedh në erë të gjithë vendin. Dua të them, ai do të marrë përsipër të gjithë vendin. Dhe është shumë, shumë e trishtueshme të shikosh atë që ndodhi me Ukrainën. Shumë, shumë e trishtueshme”.

Të ngjashme