Turqia ia hedh fajin BE-së për sjelljen ndaj Ursula von der Leyenit në Ankara

Prishtinë | 08 Pri 2021 | 14:59 | Nga Ekonomia Online

Turqia të enjten ka mohuar fuqishëm akuzat se ka neglizhuar Ursula von der Leyenin për shkak të gjinisë, duke insistuar se kërkesat protokollare të BE-së janë aplikuar gjatë takimit në pallatin presidencial turk.

Presidentja e Komisionit Evropian dhe shefi i Këshillit Evropian Charles Michel u takuan me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, për bisedimet rreth marrëdhënieve Turqi-BE, të martën. Mysafirët u drejtuan në një dhomë të madhe për bisedimet me Erdoganin, por ishin vetëm dy karrige aty për tre liderët.

Von der Leyen e befasuar qëndroi duke shikuar dy burrat që zunë karriget, duke lëshuar vetëm një “ehm” nga goja si zhgënjim. Më vonë, ajo u pa e ulur në njërin nga kolltukët, më larg nga palët, raporton AP.

Imazhet e publikuara ngritën kritika të shumta në rrjetet sociale dhe akuza për diskriminim gjinor.

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, tha se Turqia është vënë nën kritika “ekstremisht të padrejta” lidhur me vizitën dhe sjelljen ndaj von der Leyenit.

“Protokolli i aplikuar gjatë takimeve është në linjë me rregullat protokollare ndërkombëtare, ashtu si edhe me traditat e mikpritjes turke”, tha ai.

Cavusoglu insistoi se zyrtarët e Turqisë dhe BE-së të ngarkuar me protokollin kanë mbajtur takime para vizitës dhe se aranzhimet ishin në linjë me kërkesat e BE-së. “Arazhimi i tillë i ulëseve u bë në përputhje me sugjerimet e palës së BE-së. Pikë”.

Ministri turk shtoi se ndjehej i obliguar që të dilte publikisht për t’ia hedhur fajin BE-së pas akuzave kundër Turqisë edhe nga “nivelet më të larta të BE-së”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme