Turqia kap personin e kërkuar për sulm me bombë në vitin 2013

Prishtinë | 12 Sht 2018 | 13:57 | Nga

Agjencitë turke të inteligjencës kanë arrestuar një person të kërkuar për sulme me bomba në vitin 2013, raportojnë mediat turke.

Shtetasi turk, Yusuf Nazik, është kapur nga Organizata Kombëtare e Inteligjencës në qytetin sirian Latakia dhe është sjellë në Turqi, shkruan Agjencia e lajmeve Anadolu.

Data kur është kapur, nuk është bërë e ditur.

Nazik është kërkuar nën dyshimet se ka planifikuar dhe organizuar dy sulme me makina bombë, të cilat kanë lënë të vrarë 53 njerëz në qytetin Rejhanli, pranë kufirit me Sirinë.

Turqia ka fajësuar regjimin e presidentit sirian, Bashar al-Assad, dhe grupet aleate për bombardimet.

Anadolu raportoi se Nazik “e ka pranuar” se ai ka qenë pas sulmit dhe tha se sulmi është urdhëruar nga regjimi sirian, transmeton Lajmi.

Të ngjashme