Ukraina tregon se çfarë armësh i duhen për ta mposhtur Rusinë

Prishtinë | 13 Qer 2022 | 11:05 | Nga Ekonomia Online

Mykhailo Podolyak, këshilltar i presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka treguar se çfarë i duhet vendit të tij për ta fituar luftën me Rusinë.

Ai përmes një postimi në Twitter të hënën, ka renditur llojet e armëve dhe sasinë që i duhen ushtrisë ukrainase.

Në radhë të parë ka përmendur armët Howitzer të kalibrit 155 mm. Ukraina tashmë i ka marrë nga SHBA-ja 90 të tilla, por Podolyak thotë se vendit i duhen edhe 1.000. Ato kanë rreze të gjatë veprimi.

Ai ka kërkuar edhe 300 raketa MLRS, që janë në gjendje të hedhin shumë predha në të njëjtën kohë.

Pastaj ka kërkuar 500 tanke, 2000 automjete të blinduara dhe 1000 dronë.

“Po e presim vendimin”, ka shkruar Podolyak.

Ukraina po ndihmohet vazhdimisht nga shtetet perëndimore për t’u mbrojtur nga agresioni rus, megjithëse jo çdo herë ka marrë armët që ka kërkuar.

Shtetet perëndimore druajnë ta furnizojnë Ukrainën me armë të fuqishme, pasi do të mund të vlerësohej si “përfshirje në luftë”.

Rusia ka thënë se të gjitha këto ndihma i konsideron si caqe legjitime për sulme.

Të ngjashme