Ukrainasit i kontrollojnë tokat me grurë për mina para se t’i korrin

Prishtinë | 28 Qer 2022 | 14:54 | Nga Ekonomia Online

Forcat ukrainase po i kontrollojnë fushat me grurë para se t’i korrin ato, njoftoi Ministria e Mbrojtjes nëpërmjet një videoje të publikuar në Twitter të martën.

Ministria shkroi se uria është armë e përdorur vazhdimisht nga Kremlini ndaj Ukrainës.

Ukraina njihet si vendi me më së shumti kultura bujqësore. Para nisjes së pushtimit rus, pjesa më e madhe e Evropës ishte furnizuar me grurin ukrainas. Rusia u akuzua për bllokim të hapësirave transportuese dhe ndalim të furnizimit me ushqime nga banorët vendas.

Më herët, një grup ukrainasesh janë trajnuar në Kosovë për deminim.

Të ngjashme