Valë e nxehtësisë në ShBA dhe Kanada, disa pjesë shohin temperatura rekord

Prishtinë | 28 Qer 2021 | 09:10 | Nga Ekonomia Online

Një valë nxehtësie dërrmuese ka goditur pjesë të mëdha të Paqësorit Amerikan të Veriperëndimit dhe Kanadasë – me disa pjesë që kanë regjistruar temperatura rekord.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA-së (NWS) ka lëshuar paralajmërime të nxehtësisë në pothuajse të gjithë shtetin e Uashingtonit dhe Oregon. Pjesë të Kalifornisë dhe Idaho janë prekur gjithashtu.

Qarku Multnomah, në Oregon, ka paralajmëruar nxehtësi “kërcënuese për jetën”.

Disa qytete kanë hapur “qendra ftohëse”, ku banorët mund t’i shpëtojnë nxehtësisë në ndërtesat me ajër të kondicionuar.

Temperaturat në rritje janë për shkak të një kupole të presionit të lartë që fluturon mbi veriperëndimin e Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë.

Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës pritet të rrisë frekuencën e ngjarjeve ekstreme të motit, të tilla si valët e nxehtësisë, megjithatë lidhja e çdo ngjarjeje të vetme me ngrohjen globale është e komplikuar.

Ndërsa ndryshon klima, mund të ketë një rritje të numrit të vdekjeve nga përmbytjet, stuhitë dhe valët e nxehtësisë, thonë ekspertët.

Pavarësisht paralajmërimeve, shumë njerëz kanë shijuar rrezet e diellit, me liqenet e mbushur me njerëz dhe pishinat me kapacitet të plotë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme