Vazhdojnë granatimet ruse në Kharkiv, katër të vrarë

Prishtinë | 26 Maj 2022 | 17:06 | Nga Ekonomia Online

Të paktën katër persona janë vrarë dhe shtatë të tjerë janë plagosur nga granatimet ruse në qendrat rajonale në zonën e Kharkiv, sipas Oleh Syniehubov, kreu i administratës ushtarake rajonale.

Në një mesazh të postuar në kanalin e tij Telegram të enjten, Syniehubov u kërkoi banorëve të qëndrojnë në strehimore  derisa po zhvillohet luftë në mes të forcave ukrainase dhe ruse.

“Luftërat më intensive po ndodhin në rajonin e Izium. Forcat ruse po përpiqen të përmirësojnë pozicionet e tyre strategjike në zonën e Izium dhe të rinovojnë ofensivën e tyre në Sloviansk”, tha ai.

Syniehubov shtoi se një numër qytetesh të tjera janë granatuar në 24 orët e fundit, duke përfshirë Pyatyhatky, Balakliya, Tsyrkuny dhe zonën Chuhuyiv.

Të ngjashme