Vdes edhe një grua në protestat në Birmani

Prishtinë | 27 Shk 2021 | 11:54 | Nga Ekonomia Online

Një grua ka mbetur e vdekur ndërkaq dhjetëra persona janë arrestuar gjatë ndërhyrjes së Policisë në Birmani për të shpërndarë protestuesit në Birmani të shtunën, protesta këto që kanë nisur para tri jave.

Dhuna kishte shpërthyer në këtë shtet pas grusht-shtetit të ushtrisë më 1 shkurt dhe arrestimin e lideres së zgjedhur Aung San Suu Kyi, raportojnë mediat e huaja.

Grusht-shteti, që nga atëherë ka vënë në rrugë qindra-mijëra protestues ndërkohë që deri më tani janë shënuar katër viktima dhe po ashtu janë arrestuar edhe gazetarë që po i ndiqnin ato.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme