Vdes Hosni Mubarak

Prishtinë | 25 Shk 2020 | 12:14 | Nga Ekonomia Online

Ish-presidenti egjiptian Hosni Mubarak, i cili sundoi vendin e Afrikës së Veriut për 30 vjet deri në një kryengritjen e dhunshme, ka vdekur në moshën 91 vjeçare.

Mubarak u rrëzua nga froni në vitin 2011 dhe ai ishte lideri i parë që u përball me gjykim pas kryengritjeve të pranverës arabe që përfshiu rajonin.

Ai kaloi gjashtë vjet pasi u përball me gjyqin në një mori çështjesh që nga korrupsioni deri tek vrasja e protestuesve, revolta 18-ditore e të cilëve tronditi botën.

Mubarak u la i lirë në vitin 2017 pasi u pastrua nga akuzat përfundimtare të vrasjes ndaj tij.

Vdekja e tij vjen vetëm disa ditë pasi dy djemtë e tij u liruan nga tregtia e paligjshme e aksioneve gjatë shitjes së një banke katër vjet para kryengritjes së 2011 që i dha fund sundimit të tij autokratik 30-vjeçar.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme