Vdes njeriu më i vjetër në botë

Prishtinë | 12 Gus 2017 | 13:10 | Nga

Njeriu më i vjetër në botë, Yisrael Kristal, ka ndërruar jetë një muaj para se të mbushte 114 vjeç. Lajmi bëhet i ditur nga mediat izraeliane.
Vitin e kaluar atij iu dorëzua çmimi si njeriu më i vjetër në botë nga Guinnes World Record. Kristal i mbijetoi holokaustit, në 1940 u deportua në kampin e përqendrimit në famëkeqin Aushvic, ku humbi gruan e parë dhe dy fëmijët.
Me gruan e dytë jetoi nga 1950-ta në Haifa në Izrael.

Të ngjashme