Vdes Stephen Hawking

Prishtinë | 14 Mar 2018 | 08:09 | Nga

Fizikanti i njohur botëror Stephen Hawking ka vdekur në moshën 76 vjeçare.
Ai vdiq në mënyrë paqësore në shtëpinë e tij në Kembrixh në orët e hershme të së mërkurës, tha familja e tij.

Stephen ishte i njohur për punën e tij me vrima të zeza dhe relativitet, dhe shkroi disa libra të njohura shkencorë duke përfshirë një histori të shkurtër të kohës, raporton BBC, transmeton EXPRESS

Në moshën 22-vjeçare, Prof Hawkingut iu dhanë vetëm disa vite për të jetuar pasi u diagnostikua me një formë të rrallë të sëmundjes neurone motorike.

Sëmundja e la atë në një karrige me rrota dhe në masë të madhe nuk mund të fliste përveçse përmes një sintetizuesi zëri.

Në një deklaratë, fëmijët e tij, Lucy, Robert dhe Tim, thanë: “Ne jemi thellësisht të pikëlluar që babai ynë i dashur vdiq sot”.

“Ai ishte një shkencëtar i madh dhe një njeri i jashtëzakonshëm, puna dhe trashëgimia e të cilit do të jetojë për shumë vite”.

Ata vlerësuan “guximin dhe këmbënguljen” e tij dhe thanë se “shkëlqimi dhe humori” i tij i frymëzonte njerëzit anembanë botës.

Prof Hawking ishte i pari që përcaktoi një teori të kozmologjisë si një bashkim relativiteti dhe mekanikë kuantike.

Ai zbuloi gjithashtu se vrimat e zeza rrjedhin nga energjia dhe zbehet për asgjë – një fenomen që më vonë do të bëhej i njohur si rrezatimi Hawking.

Lexo më shumë në: http://www.gazetaexpress.com/lajme/vdes-stephen-hawking-511250/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme