Venezuela rihap kufirin me Kolumbinë pas disa muajsh

Prishtinë | 09 Qer 2019 | 09:10 | Nga Ekonomia Online

Mijëra njerëz kaluan kufirin me Venezuelën dhe Kolumbinë pasi u rihapën për herë të parë në katër muaj të shtunën, thonë zyrtarët.

Kalimi u mbyll në shkurt në kërkesën e presidentit Nicolás Maduro për shkak të kërkesës së kreut të opozitës, Juan Guaido, i cili ishte i përgatitur për të sjellë ndihma humanitare të mbështetura nga SHBA, njofton Klan Kosova.

Vendi është përballur me mungesa të furnizimeve bazë si rezultat i një krize ekonomike të gjatë një vjeçare.

Më shumë se katër milionë njerëz kanë ikur nga Venezuela që nga viti 2015, thonë agjencitë e OKB-së.

Sipas Ministrisë së Jashtme të Kolumbisë, më shumë se 30,000 venezuelanë arritën të shtunën, me gati 37,000 të mbetur deri në fund të ditës.
Kufijtë me Kolumbinë, Brazilin dhe ishujt Antilles holandeze u mbyllën të gjithë më herët këtë vit pasi opozita organizoi shpërndarjen e ndihmës së huaj, e cila u denoncua nga Maduro si pjesë e një përpjekjeje për ta larguar atë.

Muajin e kaluar, Maduro njoftoi rihapjen e kufirit me Brazilin dhe ishullin Aruba, por autoritetet e Arubas thanë se kufiri do të mbetej i mbyllur.

Duke deklaruar rihapjen e kufirit me Kolumbinë në Tëitter, Maduro, i cili ka fajësuar krizën e vendit në një luftë ekonomike të udhëhequr nga Uashingtoni, tha: “Ne jemi një popull i paqes që mbron fuqishëm pavarësinë tonë dhe vetëpërcaktimim “.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme