Von der Leyen i kërkon Johnsonit të propozojë një komisioner

Prishtinë | 06 Nën 2019 | 14:02 | Nga Ekonomia Online

Presidentja e ardhshme e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen i ka shkruar një letër kryeministrit britanik, Boris Johnson për t’i kërkuar të prezantojë një kandidat për një post komisioneri, njoftoi sot një zëdhënëse.

“Ursula von der Leyen, e cila shpreson të shohë ekipin e saj të plotë të marrë funksionin më 1 dhjetor, ftoi Johnson të propozojë një nga emrat e kandidatëve britanikë dhe e ikurojoi të jetë grua”, theksoi zëdhënësja.

Britania e Madhe do të dilte më parë nga Bashkimi Europian më 31 tetor, para hyrjes np funksion të Komisionit të Ri, por data e Brexit-it u shty më 31 janar.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme