Vriten tre gazetarë në Afganistan

Prishtinë | 10 Jan 2021 | 13:33 | Nga Ekonomia Online

Një gazetar afgan, zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes Publike të vendit u vra këtë mëngjes së bashku me dy kolegë në Kabul nga një bombë që shpërtheu në automjetin e tyre. Lajmi është raportuar nga zyrtarë afganë.

Vrasja e Zia Wadan, i cili më parë ka punuar për media të ndryshme, duket se është e fundit në një seri atentatesh të shënjestruara që po tronditin Afganistanin, veçanërisht kryeqytetin Kabul, ku janë gazetarë, politikanë dhe aktivistë të të drejtave janë shënjestruar gjithnjë e më shumë, pavarësisht bisedimeve të paqes midis qeverisë dhe Talibanëve.

Wadan dhe kolegët e tij u vranë në trafikun e mëngjesit në orët e pikut në një pjesë lindore të kryeqytetit. Asnjë grup nuk mori përgjegjësinë për sulmin, por Presidenti Ashraf Ghani fajësoi Talibanët për këtë.

“Kulmi i dhunës nga Talibanët është kundër angazhimit për paqe dhe tregon se grupi vazhdon ende qëndrimin e tij në marrjen e jetëve të pafajshme dhe dëmtimin e objekteve publike,” tha pallati presidencial në Tëitter, duke cituar Ganin.

Forca Kombëtare e Mbrojtjes Publike (NPPF) është një shërbim sigurie nën ministrinë e brendshme që vendos roje në organizatat ndërkombëtare në të gjithë Afganistani

Të ngjashme