Weber: Ballkani s’ka qenë kurrë prioritet i BE-së

Prishtinë | 25 Pri 2017 | 10:51 | Nga

Bodo Weber, bashkëpunëtor i lartë i Këshillit të Politikave për Demokratizim në Ballkanin Perëndimor, ka thënë se rajoni kurrë nuk ka qenë prioritet i BE-së.

Weber në një intervistë për portalin “European Western Ballkans”, ka thënë se Bashkimi Evropian nuk është i interesuar për zgjerim, sidomos kur është fjala për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Sipas tij, ndikimi rus në Ballkan është i qartë dhe si argument e përdor përkrahjen e Rusisë ndaj kryetarit të republikës autonome serbe në Bosnje, Milorad Dodik.

Ai thotë se ndikimi i Rusisë është më i hapur në Serbi sidomos kur vjen fjala për ekonominë, pasi sipas tij tregtia Serbi-Rusi është shumë më e avancuar se Serbi-BE.

Weber është shprehur i bindur se politikat e Amerikës ndaj Ballkanit nuk do të ndryshojnë, transmeton RTK.

“Unë mendoj se politika amerikane për mbështetjen në Ballkan do të vazhdojë edhe në të ardhmen”, ka përfunduar Bodo Weber.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme