Zelensky kërkon sanksione të reja ndaj sektorit bërthamor të Rusisë

Prishtinë | 16 Gus 2022 | 11:11 | Nga Ekonomia Online

Ukraina ka bërë thirrje për sanksione të reja ndaj Rusisë dhe ka theksuar rreziqet dhe pasojat e një katastrofe në centralin më të madh bërthamor të Evropës, ku bombardimet e reja aty pranë kanë rindezur një lojë fajësimi mes të dyja palëve.

Zyrtarët ukrainas dhe të instaluar nga Rusia kanë shkëmbyer akuza se kush është përgjegjës për sulmet pranë centralit bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainën jugore, shkruan Aljazeera.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, paralajmëroi ushtarët rusë se nëse ata sulmojnë vendin në qytetin Enerhodar të kontrolluar tashmë nga Rusia ose e përdorin atë si bazë për të qëlluar, ata do të bëhen një “shënjestër e veçantë”.

Të ngjashme