Zëvendëspresidentja e Iranit infektohet nga Coronavirusi

Prishtinë | 27 Shk 2020 | 16:01 | Nga Ekonomia Online

Zëvendëspresidentja e Iranit është diagnosifikuar me coronavirus, ka raportuar transmetuesi pubik i shtetit.

Masoumeh Ebteker është në mesin e 254 njerëzve të infektuar me coronavirus në shtetin e Lindjes së Mesme, ku 26 njerëz kanë vdekur nga shpërthimi i këtij virusi.

Ajo njihet ndërkombëtarisht si përkthyese mes pengjeve të marra dhe rrëmbyesve të tyre në vitin 1979 në Tehran, kur u rrethua ambasada amerikane, që njihet si kriza diplomatike e 444 ditëve.

Në Iran janë shtuar 106 raste vetëm gjatë 24 orëve të fundit, ka njoftuar ministri iranian i Shëndetësisë të enjten.  Pas Kinës, ku epidemia, Irani është shteti i dytë në botë me numrin më të madh të të prekurve nga coronavirusi.

Autoritetet iraniane kanë kërkuar që të anulohen lutjet e së premtes nëpër xhamitë e Tehranit.

Ditë më parmë mediat botërore, duke cituar mediat iraniane, se nga coronavirusi është prekur edhe zëvendësministri i Shëndetësisë. 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme