Zhduket aktivistja e të drejtave të njeriut në Krime

Prishtinë | 11 Maj 2022 | 14:35 | Nga Ekonomia Online

ktivistja e të drejtave të njeriut në Krime dhe infermierja Iryna Danylovich, u zhduk duke u kthyer nga puna në shtëpi në gadishullin e aneksuar nga Rusia më shumë se një javë më parë. Ajo nuk është parë që atëherë, sipas CNN.

Danylovich besohet të jetë arrestuar nga autoritetet ruse, por ata kanë refuzuar të thonë nëse, ku apo nga kush mbahet ajo. Nëpërmjet punës së saj si gazetare, Danylovich ka ekspozuar probleme në sistemin e kujdesit shëndetësor të Krimesë, përfshirë reagimin e saj ndaj pandemisë së koronavirusit.

Ajo ka punuar për një sërë mediash ukrainase dhe ka publikuar gjetjet e saj në Facebook. Babai i Danylovich, Bronislav tha se vajza e tij planifikoi të merrte transportin publik në shtëpi në mëngjesin e 29 prillit, pasi mbaroi turnin e saj në një institucion mjekësor në Koktebel, në Krimenë juglindore.

Azamatov tha se infermierja nuk i përgjigjej telefonit të saj në atë moment. Azamatov, familja e Danylovich dhe disa organizata të të drejtave të njeriut e kanë kërkuar atë në qendrat e paraburgimit në qytete të shumta në Krime që nga zhdukja e saj.

/abcnews.al

Të ngjashme