Zhduket Presidenti i Interpol-it, Policia franceze hap hetim për vendndodhjen e tij

Prishtinë | 05 Tet 2018 | 14:59 | Nga Ekonomia Online

Policia franceze ka hapur një hetim mbi vendndodhjen e presidentit të agjencisë ndërkombëtare të bashkëpunimit të policisë, Interpol, pasi gruaja e tij raportoi se kishte humbur, pasi kishte udhëtuar në shtëpi në Kinë, javën e kaluar.

Gruaja e kreut të Interpol, Meng Hongwei, kontaktoi policinë në Lyon, qytetin francez ku agjencia ka selinë, pasi nuk ka dëgjuar nga bashkëshorti i saj që kur ai ka udhëtuar në Kinë më 29 shtator, shkruan Reuters.

Hulumtimi u raportua për herë të parë nga radio Franceze franceze 1.

Thirrjet drejt zëdhënëses të Interpolit nuk u përgjigjën.

Funksioni kryesor i INTERPOL-it është të sigurojë një mekanizëm për forcat e policisë në vende të ndryshme për të njoftuar njëri-tjetrin për të dyshuarit e kërkuar.

Meng ka mbajtur disa pozita të larta në Kinë, duke përfshirë zëvendësministrin e sigurisë publike.

Ai u emërua president i Interpolit në vitin 2016.

Grupet e të drejtave shprehën shqetësim në kohën kur Pekini mund të përpiqet të përdorë pozitën e Meng në trup për të shkuar pas disidentëve jashtë vendit.

Pekini është përpjekur për shumë vite për të marrë ndihmën e shteteve të huaja për të arrestuar dhe deportuar përsëri në qytetarët e Kinës që akuzon për krime përfshirë korrupsionin dhe terrorizmin.

Reuters nuk ishte në gjendje menjëherë të arrinte në Ministrinë e Sigurisë Publike të Kinës për të komentuar.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme