Zjarre të mëdha po përhapen në Australi

Prishtinë | 08 Nën 2019 | 08:56 | Nga Ekonomia Online

Zjarrfikësit janë duke luftuar me disa raste të paprecedentë të përhapjes së zjarreve në të gjithë Australinë Lindore.

Më shumë se 30 zjarre janë përhapur në të gjithë Queensland në mes të motit të nxehtë dhe erërave të forta, njofton Klan Kosova.

Është shpallë emergjencë për 14 zjarre të përhapura në Neë South Wales të Veriut.

Kushtet jo të mira po ndihmojnë në përhapjen e flakëve dhe pronat po kërcënohen në disa zona.

Komisioneri i Shërbimit Zjarrit Rural të New South Wales, Shane Fitzsimmons, tha se zjarret po lëvizin me shpejtësi të madhe këtë sezon për shkak të thatësirës.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme