Zjarri i madh në New Yorkut – digjet spitali, plagosën dy persona

Prishtinë | 11 Sht 2021 | 08:49 | Nga Ekonomia Online

Të paktën dy persona u plagosën në një zjarr të madh që shpërtheu në Spitalin St. John’s në Queens, New York. Rreth 100 shërbime emergjente po marrin pjesë në shuarje.

Ekipet e zjarrfikësve nxituan në spital në lagjen Queens Far Rockway rreth orës 5 pasdite, tha një zëdhënës i departamentit të zjarrfikësve për mediat lokale, duke vënë në dukje se rreth 100 shërbime të urgjencës iu përgjigjën raportit të zjarrit.

“New York Times” raportoi, duke iu referuar zyrtarëve të zjarrit, se dy persona pësuan lëndime të lehta në incident. Pamjet që qarkullojnë në internet tregojnë një tym të madh të zi të dendur që del nga çatia e spitalit ndërsa flakët shpërthejnë edhe nga dritarja e sipërme.

Pas rreth një ore, zjarri u lokalizua. Frika shkaktoi panik dhe ndërtesa u evakuua pjesërisht, përfshirë shërbimin e ambulancës në spital. Disa pacientë që ishin në ambulancë në kohën e zjarrit pritet të transportohen në spitale të tjera për të vazhduar trajtimin, raportuan mediat lokale, duke cituar një burim nga shërbimi i urgjencës së qytetit.

E themeluar në vitin 1905, Spitali i Shën Gjonit ka një kapacitet prej 257 shtretër dhe është spitali i vetëm që ofron shërbime emergjente në Gadishullin Rockway të populluar dendur dhe lagje të tjera në New York.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme