Zviceranët duan të vaksinohen, marrja e certifikatës rrit kërkesat

Prishtinë | 11 Sht 2021 | 11:31 | Nga Ekonomia Online

Vendimi i Qeverisë zvicerane për të zgjatur përdorimin e certifikatave Covid nga e hëna e ardhshme ka çuar në një rritje të numrit të njerëzve që kërkojnë të marrin vaksinën, transmeton albinfo.ch.

Shumë kantone po rrisin qasjen në vaksinimet kundër Covid.

 Lajme

Zviceranët duan të vaksinohen, marrja e certifikatës rrit kërkesat

Saturday, 11 September 2021 – 11:00albinfo.ch

shutterstock

Vendimi i Qeverisë zvicerane për të zgjatur përdorimin e certifikatave Covid nga e hëna e ardhshme ka çuar në një rritje të numrit të njerëzve që kërkojnë të marrin vaksinën, transmeton albinfo.ch.

Shumë kantone po rrisin qasjen në vaksinimet kundër Covid.

Të mërkurën qeveria tha se certifikata Covid, e cila tregon nëse një person vaksinohet, testohet ose shërohet, do të ishte e nevojshme për hapësirat publike të brendshme, si restorante, ngjarje kulturore dhe aktivitete të kohës së lirë nga 13 shtatori.

Qëllimi është të parandalohet presioni mbi spitalet, veçanërisht në njësitë e kujdesit intensiv dhe të parandalohet mbyllja e përkohshme e dyqaneve dhe zyrave.

Aktualisht rreth 52% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar, një normë më e ulët se në shumë vende të tjera evropiane.

Efekt i menjëhershëm

Në disa vende efekti ishte i menjëhershëm: në kantonin Valais, në zonën frëngjishtfolëse të Zvicrës, gati 1,300 njerëz u regjistruan për një vaksinë në një ditë, njoftoi të premten televizioni publik zviceran RTS.

Disa kantone të tjerë thanë gjithashtu se do të rrisnin qasjen në takime: kantoni qendror Uri do të ofrojë më shumë vaksinime dhe në kantonin e Gjenevës (ku kërkesa në portalin e saj të vaksinimit u rrit 40% pas njoftimit të së mërkurës) në Spitalin Universitar të Gjenevës (HUG ) do të ofrojë takime të shtunën dhe të dielën. Thurgau po rrit gjithashtu aksesin.Fjalë Kryesore:

Të ngjashme