Dënimi i Mlladiqit, reagon avokati kroat i ish-presidentit Hashim Thaçi

Prishtinë | 08 Qer 2021 | 17:00 | Nga Ekonomia Online

Krimineli i luftës, Ratko Mlladiq, do të kalojë pjesën e mbetur të jetës së tij prapa grilave, pasi Apeli i Tribunalit të Hagës ia ka konfirmuar atij dënimin me burgim të përjetshëm.

Pas këtij triumfi të drejtësisë, ka reaguar edhe, Luka Misteic, ndihmës-avokati i avokatit kryesor të ish-presidentit Hashim Thaçi, Gregory Kehoe.

“Mlladiq është dënuar për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit dhe është dënuar me burgim të përjetshëm. Historia do ta mbaj në mend se ai u mposht vettëm nga një aksion i përbashkët i ushtrisë Kroate dhe Boshjake, diçka që duhet të kujtohet më shumë nga zyrtarët Boshnjak dhe Kroat”, ka shkruar Misetic.

Të ngjashme