Greqia do të hapë kufijtë për turistët e huaj nga mesi i majit

Prishtinë | 10 Mar 2021 | 18:59 | Nga Ekonomia Online

Turistët e huaj që janë vaksinuar kundër COVID-19, janë shëruar apo edhe testohen negativisht para nisjes mund të hyjnë në Greqi që nga 14 maji, njoftoi ministri i Turizmit, Harris Theocracis.

Qeveria greke shpreson që situata epidemiologjike do të lejojë që masat kufizuese në të gjithë vendin të lehtësohen progresivisht përpara kësaj kohe, shkruan Euronews.

“Të gjithë turistët mund t’i nënshtrohen testeve të rastit, në të njëjtën mënyrë si vitin e kaluar. Sidoqoftë, një ndryshim i rëndësishëm krahasuar me vitin e kaluar është testi i shpejtë, falë të cilit karantina për raste pozitive do të fillojë menjëherë, dhe jo 24 orë më vonë si në vitin 2020 “, shtoi ai.

Ai gjithashtu tha se kostot mjekësore të turistëve COVID-19 do të përballohen nga shteti grek por theksoi se “ajo që vlen për qytetarët grekë, do të zbatohet për turistët” duke përfshirë përdorimin e detyrueshëm të maskave të fytyrës në vendet publike.

“Unë theksoj megjithatë, se të gjitha datat e hapjes dhe treguese dhe mund të ndryshojnë, në varësi të zhvillimeve,” theksoi Theocracis.

Një shtetrrethim gjatë natës aktualisht është në të gjithë Greqinë, masa të tjera varen nga situata epidemiologjike e zonës, por përfshijnë mbylljen e dyqaneve jo-thelbësore, ndalimin e udhëtimit midis pjesëve të ndryshme të vendit dhe kufizimet në tubimet publike.

Njoftimi nga Athina erdhi një ditë pasi Qipro njoftoi se do të lejojë Britanikët e vaksinuar të vizitojnë ishullin nga 1 maji.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme