Merkel: Gjermania në valën e tretë të pandemisë

Prishtinë | 23 Shk 2021 | 19:55 | Nga Ekonomia Online

Kancelarja Angela Merkel u ka thënë ligjvënësve të partisë së saj konservatore se Gjermania ndodhet në valën e tretë të pandemisë së koronavirusit, kanë thënë dy burime të afërta me takimin.

Burimet kanë bërë të ditur se Merkeli ka paralajmëruar gjithashtu se çdo zbutje e masave të izolimit zbatuar në fund të vitit dhe të zgjatura deri më 7 mars do të duhej ndërmarrë në mënyrë të kujdesshme dhe graduale.

Mbyllja e bizneseve joesenciale dhe kontrollet kufitare me Australinë e Republikën Çeke kanë ndihmuar Gjermaninë në uljen e shifrës ditore të të diagnostikuarve me COVID-19.

Por procesi i ngadaltë i vaksinimit dhe rreziku nga shpërthimet e mëdha të varianteve të reja më përhapëse të koronavirusit, që veçse janë identifikuar në Gjermani, mund ta vështirësojnë lehtësimin e masave.

Pjesëmarrësit në takimin e Merkelit dhe bashkëpartiakëve të saj kanë thënë se kancelarja i ka porositur se vendi nuk mund t’i përballojë lëvizjet në shifrave.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme