Ministrat e BE-së do të mbështesin sanksionet e reja kundër Rusisë

Prishtinë | 14 Tet 2018 | 17:22 | Nga Ekonomia Online

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian do të mbështesin sanksione të reja kundër Rusisë lidhur me përdorimin e dyshuar të armëve kimike, tha kreu i Komitetit të Punëve të Jashtme të Këshillit të Federatës Ruse, Konstantin Kosachev.

“Shansi është 100 për qind që ministrat e Jashtëm të BE-së do të konfirmojnë zyrtarisht sanksione të reja kundër Rusisë në bisedimet e nesërme në Luksemburg”, tha ai, transmeton TASS.

Sipas tij, Perëndimi dëshiron sanksione për të arritur tre qëllime. Së pari, Perëndimi tregon se sanksionet për përdorimin e supozuar të armëve kimike do të vërtetoheshin të jenë të vërteta.

Së dyti, shton Kosachev, të gjitha akuzat kundër Perëndimit janë hedhur poshtë, pasi janë ata që vendosin sanksione dhe për këtë arsye nuk mund të dyshohet.

Qëllimi i tretë është që Perëndimi të sigurojë të drejtën për të hetuar, ndjekur dhe dënuar çdo vend në përputhje me vendimet e tij, duke mos lejuar palën tjetër të njihet me rastin dhe pastaj të përdorë avantazhet e tij ekonomike për të ndikuar në tregjet e huaja.

Ministria e Jashtme e Britanisë njoftoi sot se ministrat e BE-së do të sanksionojnë zyrtarisht sanksionet kundër Rusisë në një takim të Këshillit Evropian në Luksemburg.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme