14 të vdekur nga Covid-19 dhe 419 të infektuar në Maqedoni të Veriut

Prishtinë | 08 Dhj 2021 | 16:44 | Nga Ekonomia Online

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni të Veriut bën me dije, sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik se në 24 orët e fundit janë kryer 3.285 analiza dhe janë regjistruar 419 raste të reja me COVID-19, transmeton EkonomiaOnline.

Shkup – 188, Prilep dhe Kavadar – 35, Ohër – 28, Manastir – 27, Strumicë – 18, Shtip – 14, Kumanovë – 9, Velesi dhe Radovishi – nga 8, Resnja – 6, Kërçova, Koçani dhe Berova – nga 5, Tetova, Negotina dhe Dellçeva – nga 4, Vallandova – 3, Gostivari, Gjevgjelia, Probishtip dhe Kratovë – 2, Struga, Sveti Nikole, Demir. Hisari, Krusheva dhe Demir Kapija – nga 1.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 8 persona të vdekur: 2 të vdekur nga Shkupi (70g dhe 80g) dhe Velesi (72g dhe 74g) dhe një i vdekur nga Kumanova (88g), Kriva Pallanka (72g), Koçani (58g). ), dhe Makedonska Kamenica (66). Të gjithë personat e raportuar vdiqën në spital.

Po ashtu, sipas Regjistrit të personave të vdekur me diagnozë COVID-19 nga Moj Termin, janë raportuar 6 persona të vdekur me datë vdekje nga 15.11.2021 deri më 04.12.2021. Të vdekurit e regjistruar janë nga Shkupi (2), Velesi (1), Kavadari (1), Gostivari (1) dhe Demir Hisari (1). Të vdekurit janë të moshës 73 deri në 101 vjeç. Tre persona kanë vdekur në shtëpi dhe tre në spital.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.491.973 testime të Covid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me COVID që nga fillimi i epidemisë është 218.194, numri i të shëruarve është 204.685, numri i të vdekurve është 7.688 dhe numri i rasteve aktive është 5.821.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme