Abazoviq në vizitë në Shqipëri, takon Ramën dhe Metën

Prishtinë | 16 Kor 2021 | 14:07 | Nga Ekonomia Online

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka takuar zëvendëkryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviq. Abazoviq ka takuar edhe kryeministrin Edi Rama gjatë vizitës në Shqipëri.

Në takimin me Abazoviq, Meta ka theksuar domosdoshmërinë e përfshirjes së shqiptarëve në institucionet e Malit të Zi.

Presidenti Meta ka shkruar se është krenar për kontributin e shqiptarëve në mbështetje të pavarësisë së Malit të Zi dhe integrimit të plotë të tij euroatlantik.

“Kënaqësi të takoja sot Zëvendëskryeministrin e Malit të Zi. I lumtur të shprehnim vullnetin e përbashkët mbi nevojën e forcimit të mëtejshëm të bashkëpunimit të shkëlqyer mes dy vendeve dhe popujve tanë, në të gjitha fushat. Theksova domosdoshmërinë e përfaqësimit më të drejtë dhe përfshirës të shqiptarëve në të gjitha institucionet e Malit të Zi, si dhe nevojën për mbështetjen e projekteve infrastrukturore të zonave ku ata banojnë. Shumë krenar për kontributin e vyer dhe të vazhdueshëm të shqiptarëve në mbështetjen e Pavarësisë së Malit të Zi dhe integrimit të plotë të tij euroatlantik”, ka thënë Meta.

Të ngjashme