Ambasada e SHBA-së në Tiranë u bën thirrje qytetarëve të refuzojnë dhunën

Prishtinë | 21 Qer 2019 | 09:42 | Nga Ekonomia Online

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka bërë një deklaratë një ditë para protestës kombëtare të radhës të opozitës së bashkuar. Ata i bëjnë thirrje qytetarëve të distancohen nga dhuna dhe organizatorve të protestës të sillen të përgjegjshëm, duke theksuar se SHBA dëshiron për Shqipërinë atë që populli shqiptar meriton.

Në deklaratë thuhet:

Shtetet e Bashkuara duan atë që meriton populli shqiptar: sundim të ligjit që mbron punonjësit civilë dhe shkollat nga sulmet e pakuptimta, që mbron integritetin dhe sigurinë e procesit zgjedhor, dhe që mban premtimin e së drejtës së qytetarit për të protestuar paqësisht ndërkohë që bën që ata që përfshihen në dhunë të mbajnë përgjegjësi. Nxisim të gjithë qytetarët dhe të gjitha institucionet kudo në Shqipëri që të mbështesin parimet e sundimit të ligjit, të refuzojnë dhunën në të gjitha format e saj, si dhe të ushtrojnë paqësisht të drejtat e tyre demokratike ndërkohë që lejojnë bashkëqytetarët e tyre të bëjnë të njëjtën gjë. Po ashtu, iu bëjmë thirrje organizatorëve të protestës së nesërme që të mbajnë përgjegjësi përballë po të njëjtave parime, t’iu bëjnë thirrje publikisht mbështetësve të tyre të mblidhen paqësisht si dhe të refuzojnë energjikisht dhunën në çdo mundësi.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme