Arrestimi i protestuesve, reagon Lulzim Basha

Prishtinë | 01 Pri 2018 | 14:38 | Nga

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka dënuar arrestimin e 23 kuksianëve lidhur me protestën e zhvilluar ditën e djeshme ku ata u vunë flakën makinerive ku paguhet tarifa për rrugën e Kombit.

Duke theksuar edhe një herë se tarifa e rrugës së Kombit ka si qëllim vetëm grabitjen e qytetarëve për të pasuruar kryeministrin Edi Rama, Basha i ka kërkuar lirimin e të arrestuarve.

Basha ka theksuar se PD-ja do të jetë në mbështetje të qytetarëve të Kukësit, ndërsa i ka kërkuar Ramës që të heqë tarifën për rrugën e Kombit.

“Dënoj ashpërsisht arrestimet në mes të natës të qytetarëve dhe dërgimin e tyre në Tiranë, të gjitha të kryera në shkelje të të drejtave të tyre themelore.

Veprimet e prokurorisë dhe të policisë janë të urdhëruara politikisht nga Edi Rama. Arrestimet nuk janë bërë për drejtësi, por për t’u hakmarrë, për të frikësuar dhe shantazhuar popullsinë e Kukësit dhe të Kosovës.

Dënoj ashpër poshtërimin publik, fyerjet dhe përçmimin që Edi Rama po u bën qytetarëve të Kukësit dhe të Kosovës të cilët protestojnë kundër grabitjes së dyfishtë që u bëhet dhe për të drejtat e tyre.

Policia dhe prokuroria janë të dorëzuara para trafikantëve të drogës dhe krimit të organizuar por po keqpërdoren kundër qytetarëve që protestojnë kundër një tarife korruptive që i grabit, varfëron dhe i izolon për të pasuruar Edi Ramën dhe bandën e tij.

Tarifa e Rrugës së Kombit ka vetëm një qëllim: të grabisë qytetarët për të pasuruar Edi Ramën, i cili shpërdoron dhe vjedh 200 milionë euro taksë qarkullimi cdo vit për mirëmbajtjen. Edi Rama duhet të japë llogari se pse i shpërdoron dhe nuk i përdor këto fonde për mirëmbajtjen e rrugëve.

Vjedhja dhe shpërdorimi i fondit 200 milionë euro është arsyeja pse Rama vendosi tarifën nga 5 në 32 Euro në Rrugën e Kombit. Do të mjaftonte një e dhjeta e këtij fondi për këtë mirëmbajtje. Rama zhvat qytetarët me tarifën e Rrugës së Kombit për të mbuluar vjedhjen e fondit 200 milionë euro në vit.

Tarifa e Rrugës së Kombit duhet të hiqet.

Protestuesit e arrestuar në mes të natës duhet të lirohen. Dhunuesit e tyre duhet të ndëshkohen.

Partia Demokratike mbështet qytetarët dhe të drejtat e tyre dhe do jetë me ta në çdo moment”, shprehet Basha.

Qytetarët e Kukësit dhe jo vetëm dolën ditën e djeshme në protestë për të kundërshtuar vendosjen e tarifës që varion nga 5 euro deri në 44 euro për të kaluar në këtë rrugë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme