Arrestohet shqiptari që i hoqi aparatin e frymëmarrjes grekut duke i shkaktuar vdekjen

Prishtinë | 21 Pri 2021 | 08:45 | Nga Ekonomia Online

Shqiptari 60-vjeçar, i cili i shkaktoi vdekjen një 76-vjeçari që ishte infektuar me COVID-19, pasi i hoqi aparatin e frymarrjes, është arrestuar.

Mediet greke shkruajnë se shqiptari Spiro M. është arrestuar dhe është dërguar në burgun e Korydallos, menjëherë pasi u shërua edhe vetë nga COVID-19.

Shqiptari i hoqi aparatin respirator shtetasit grek në 7 prill, sepse ishte i shqetësuar nga zhurma e aparatit.

Raportohet se shqiptari ka këmbëngulur se nuk ka asnjë lidhje me çështjen. Ai deklaron se ishte në gjumë kur i moshuari ka ndërruar jetë dhe nuk e kuptonte se çfarë ndodhi.

Por gjurmët e gishtave në aparatin e intubimit e nxorën zbuluar. Kontrolluesit mjekësorë, të cilët kryen autopsinë e viktimës zbuluan se viktima kishte pneumoni.

Të ngjashme