Basha mund të drejtojë fushatën në Elbasan, Berisha në Shkodër

Prishtinë | 04 Nën 2020 | 14:57 | Nga Ekonomia Online

Në korridoret e Partisë Demokratike, kanë nisur të diskutohen emrat e parë të drejtuesve politikë në qarqe, një fazë kjo që e djathta e nis teksa mbylli një proces zgjedhor për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë për garën parlamentare të 25 prillit. Pas 7 viteve në opozitë, Partisë Demokratike duhet të bëjë kalkulimet e duhura për qarqet që ofrojnë përballje të fortë.

Por, surpriza mund të jetë lideri demokrat, Lulzim Basha, ku në korridoret e PD-së flitet se do të drejtojë qarkun e Elbasanit, ku u zgjodh deputet në vitin 2009.

Prej ditësh emrat e mundshëm për drejtimin e fushatës elektorale në 12 qarqet e vendit, kanë zënë pjesën më të madhe të diskutimeve në PD, por ende vendimi nuk është marrë zyrtar.

Suprizë janë edhe diskutimet për Qarkun e Shkodrës, ku demokratët mund të vendosin në krye të drejtimit politik  ish Kryeministrin Sali Berisha, megjithatë vendimi duket i vështirë, pasi historikisht ish lideri demokrat ka kandiduar në Kavajë. Kjo lëvizje vjen në një moment kur bashkëpunëtorja e tij më e ngushtë, Jozefina Topalli do të garojë në zgjedhje me një lëvizje të re politike.

Në Durrës, përballë kryeministrit Edi Rama ku pritet të jetë edhe beteja më e ashpër, demokratët pritet të caktojnë drejtues politik Oerd Bylykbashin që udhëhoqi diskutimet e opozitës në tryezën politike për reformën zgjedhore, por përflitet edhe emri i Sekretarit të Përgjithshëm Gazment Bardhi. Në Tiranë, përballë Spiropalit, Bushatit dhe Veliajt diskutohet të vendosen Grida Duma, Aldo Bumçi, Flamur Noka dhe Gazment Bardhi.

Drejtuesit e mundshëm të qarqeve në PD
Elbasan-Lulzim Basha
Shkodër- Sali Berisha
Lezhë- Alfred Rushaj
Kukës- Edi Paloka
Dibër- Dhurata Çupi
Korçë- Edmond Spaho
Gjirokastër- Genc Pollo
Durrës – Oerd Bylykbashi
Tiranë- Gazmend Bardhi  Grida Duma,  Aldo Bumci, Flamur Noka
Vlorë- Bujar Leskaj
Berat-Tomorr Alizoti
Fier- Enkelejd Alibeaj

Megjithatë, kryedemokrati Lulzim Basha ende nuk e ka marrë një vendim final dhe gjithçka mund të rikonfigurohet në varësi të llogarive për sa më shumë mandate. Vetë Basha ka deklaruar se emrat do të bëhen publikë zyrtarisht nga selia blu sapo të merret vendimi.

Të ngjashme