Daçiq: Prishtina po abuzon me marrëveshjen e Washingtonit

Prishtinë | 21 Sht 2020 | 09:01 | Nga Ekonomia Online

Anëtarët e Presidencës së Bosnjë dhe Hercegovinës, Shefik Xhaferoviq dhe Zheljko Komshiq, kroat i cili u zgjodh nga votat e muslimanëve, po mbrojnë njohjen e pavarësisë së vetëshpallur të Kosovës.

Kështu tha ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, duke shtuar se Prishtina po abuzon me marrëveshjen e Washingtonit.

Ai i tha TV Pink se “Xhaferoviq dhe Komshiq, edhe pa një vendim të Presidencës së Bosnjës, besojnë se Kosova është një shtet i pavarur” dhe vlerësoi se kjo “është një mosrespektim i drejtpërdrejtë i rregullave të ekzistencës së Bosnjë dhe Herecegovinës”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme